DANIEL HÁJEK

... NO "BINGO" ORIENTEERING

logo ZBM 2011     tok 3       olvlogo         ORTarzo     Logo head red  

Nebudu si nic nalhávat, moc času na podrobné sepisování zážitků jsem v poslední době v Německu neměl, ale věřím, že teď přijde trochu odlehčení a já něco sepíšu. Pro začátek to bude klasické „co víkend to nějaká věta“. No a příště už napíšu možná trochu více o mé posezónní dovolené z předešlých dvou víkendů…

 

MČR SŠ

Tak trochu jsem si vymínil druhý úsek ve druhé štafetě ZBM. No škoda, že se chybička vloudila:-). Kačka mě přivezla skvělou pozici a já v první půlce trati potvrzoval svůj dva týdny starý osobáček na patnáctistovku;-). Ještě při náběhu do parku jsem dělal vše, jak jsem měl a kdybych to tady ustál, určitě bych dojel do deseti sekund po prvním.

 MČR Sprintové štafety 2014_1

Moje celá mapa s postupy z GPS

Při odběhu z jedenáctky jsem kouknul na kluky (Šéďa, Chlup a já jsme byli společně na čele) a říkal si, že jdou moc doleva. Na první pohled jsem, ale svůj plot nezahlédl a naopak si všiml křižovatky pěšin trochu moc nalevo ode mě a následný směr natáhl za klukama místo podle buzoly…

Alespoň jsem připravil kaučovi do přenosu ideální studijní materiál :-). Vlastně vše co tam popsal, byla pravda. Jak se mi kluci ztratili, dost snadno jsem si osvojil Hónovo tempo a poztrácel další cenné vteřinky.

Grafika ukazuje kolik jsem ztratil na Šéďu a Chlupa od kontroly 13. No Adam běžel opravdu rychle;-)

Výsledky

 

Baráž o druhou ligu

Týden na to jsem už byl zase v ČR. Slíbil jsem totiž poličským atletům, že pokud bude baráž o druhou ligu (vyhráli jsme krajský přebor družstev Pardubického a Královéhradeckého kraje) v Drážďanech tak dorazím, jinak se mnou bohužel počítat nemůžou. No a ono to bylo v Bílině, tak jsem si říkal, že o moc blíž k těm Drážďanům už to asi být nemohlo a vydal jsem se tam:-).

Kvalifikace Bílina_1

Příprava nepodceněna!

Klasicky jsem si dal nejprve pětku, pak 1500 m a na závěr 4x100. No a zase se přepisovaly dějiny, když jsem si už letos potřetí zlepšil osobák na patnáctku;-).

Kvalifikace Bílina_2 Kvalifikace Bílina_3

Na trati: 5 km a 1500 m

Následných oslav v busu zpátky jsem se bohužel účastnit nemohl a to se vlastně ještě nerozhodlo, jestli do té druhé ligy za Píkejem chceme, dobrovolně jsme totiž před pár lety sestoupili, abychom nemuseli jezdit na kola tak daleko a byla prostě větší pohodička…

Kvalifikace Bílina_4 

 2. místo v baráži o druhou ligu za Libercem B

 

MČR Klasika

V září to se mnou šlo nahoru dolu a já se chvíli cítil skvěle a chvíli trochu unaveně. V myšlenkách už jsem byl v nové sezóně, ale i tak jsem se chtěl trochu na klasiku připravit. Kvalifikace pro mě nešla ideálně, byl jsem ztuhlý a říkal si, jak asi uběhnu ještě o nějakých 5 kilometrů v mnohem členitějším finálovém prostoru navíc. Přisuzoval jsem to skoro pěti hodinám za volantem z téhož rána a těšil se na finále. To šlo o poznání lépe, ale bohužel jsem v závěru zvolil pár špatných postupů a celkově to bylo spíše zklamání z 12. místa a únavná cesta zpět na sever.

 

DM Lang a Deutschland Cup

První říjnový víkend mě čekal souboj s německou elitou. Loni jsme si to v repre vyzkoušeli na middlu a od té doby po českých hvozdech běhá už jeden mistr Raichu (Noga). Já jsem se o podobný úspěch pokusil letos na longu. Nakonec je asi už z prvního pohledu na mapu vidět, že to asi nebude úplně košer záležitost. Už výběr terénu dělal ze závodu spíše prodloužený middle s poněkud více nabídkami na použití sítě komunikací. Samotná omalovánka (čti mapa) to byl výsměch a umístění některých kontrol také tak. Já jsem si počínal vcelku dobře a hlavně jsem se předvedl v hodně solidní běžecké fazoně (jo, tak nějak se mi potvrdilo, že být MČR o týden dřív výrazně rovinatější, asi bych měl co říct). Udělal jsem celkem dost chyb, ale jen například minutových a to byl prostě při téhle taškařici opravdu exkluzivní počin:-). Po závodě se řešil naprosto oprávněný protest jednoho z nejlepších závodníků a hlavně asi nejlepšího německého závodníka po technické stránce věci Bjarne Friedrichse a sice na kontrolu číslo 19. Tahle metrová mrška jamka v totální buši nebyla v podstatě dle mapy nalezitelná, protože jediná věc co byla na mapě ještě horší než porosty, byly vrstevnice. Oháněl se při tom nějakým článkem z německých pravidel (který jsem sám četl) a tam stálo, že kontrola jáma o průměru menším než 5 m musí být umístěna vně, nebo musí vyčuhovat alespoň 50 cm nad okraj. Tady si ale roznašeč klasicky řekl, že to těm závodníkům trochu vytmaví a zarazil to tak hluboko dovnitř jak to jen šlo. Pro mě to znamenalo standardní druhý náběh a chybu něco přes minutu, Bjarne to zkoušel pětkrát a trvalo sedm minut, než se na něj usmálo štěstí (přišel tu o zlato). Pořadatel ale klasicky vyvázl. Štítek měli venku a tvrdili, že to venku i měli a někdo jim to přestavil:-D. Já si tedy s nejlepším časem nedošel pro medaili, protože mi německá pravidla neumožňují startovat jinak, než mimo soutěž. Byl to ale neuvěřitelně dramatický závod, když jsem faktického mistra Sörena Riecherse porazil o 13 s a on druhého Sörena Lösche o 1 s a třetího Philippa Müllera o 4 s.

DM Lang 2014_1 DM Lang 2014 + Dresden_3 DM Lang 2014 + Dresden_5

Mapa longu a trocha Drážďan;-)

V neděli se běžela německá obdoba družstev, pětičlenný Deutschland Cup. Já ani můj kamarád Teodor, jsme neměli štafetu, tak jsme se jali v sobotu odpoledne tým shánět, i když jsme mohli zase startovat pouze mimo soutěž. Nakonec z toho byl velmi solidní manšaft o pěti běžcích z pěti zemí. Skončili jsme nakonec na famózním 8. místě, i když jsme měli proti mnoha týmům nevýhodu, protože jsme si nemohli vybírat a postavit to tak silně jak nám pravidla umožňovala (tedy tři eliťáky muže, eliťačku a dorostence). Já jsem si vzal na starost první úsek a cítil jsem se skvěle. Už od startu jsem byl pořád na čele a byl jednoznačně nejsilnější. Na předsběrku jsem se choval trochu moc defenzivně a křáky obíhal zbytečně moc,  Bojan Blumenstein toho využil, nacpal se přede mě a ve finiši měl více sil, takže jsem nakonec předával těsně druhý…

Deutschland cup 2014_1 DM Lang 2014 + Dresden_7

Mapa prvního úseku a náš tým zleva: já (CZE), Emil (SUI), Sven (GER), Nina (DEN), Teodor (BUL)

Na závěr víkendu pro mě přišlo jedno z nejmilejších překvapení v životě. Člen vítězného družstva z Post SV Dresden, Philipp Müller mi předal svou zlatou medaili se slovy, že přeci jen já jsem mistr! :-)

DM Lang 2014 + Dresden_8

Výsledky long

Výsledky štafety

 

MČR štafety a družstva

Poslední velký závod sezony. Na jaře jsem měl proti Chlupovi positivní bilanci a chtěl jsem se na podzim poprat o místo v prvním týmu. Nakonec se ukázalo, že při Chlupově formě je ten, kterého bych mohl obrat o místo spíše Chrob. Rozhodl jsem se nijak netlačit na pilu, protože jsem moc dobře věděl o své další dlouhé šoférské akci na předštafetové ráno a navíc jsem věřil, že béčko už konečně může prorazit i na MČR. Připravený jsem byl, pozici mě kluci donesli výbornou, ale bohužel trochu moc bejků hned za zády. Udělal jsem drobnou chybu hned na jedničku. Tam se přede mě dostalo spousta kluků zezadu, ale Kody a Maroš, kteří mě v tu chvíli vedli, nevypadali zas až tak nezničitelně. Jenže pak přišla naprosto parádní farsta na čtyřce. Kody a Maroš razili tu přední a já s Dejvem zadní jámu a bylo vymalováno. To jsem mohl dělat cokoli a stejně by to nepomohlo :-(. Pak se zezadu přiřítil Vojta a ten mi ukázal tu opravdovou nespoutanou rychlost. To jsem mohl dělat cokoli a stejně by to nepomohlo :-). Nakonec pěkná osmá pozice, což považuju v téhle nebývale silné konkurenci za opravdu TOP výsledek.

MČR Štafety 2014_1

Výsledky štafety

Na druhý den byly připraveny družstva a já se postavil na svůj v poslední době vcelku oblíbený první úsek. V úvodu to probíhalo dost podobně jako před týdnem. Usadil jsem se na čele a připadal si zase nejsilnější. Ze začátku jsme hodně chybovali a bylo to celé zcuklé, ale pak se to při dlouhém výběhu kolem Radyně docela slušně roztrhalo a já byl jasně s náskokem na čele. Naneštěstí se mi do cesty postavil dost nepříjemný hustníček, když jsem špatně pochopil vazbu mapa-terén. No tlačen zezadu Bajeříkem kolem oplocenky trním jsem ztratil minutu a bylo to zase všechno seběhlé. Nakonec jsem po průběhu na čele vyfásnul špatnou jedničku v pytlíku a neřešil ji optimálně, protože jsem si myslel, že je v lomu dole. No a to pro mě znamenalo jít dvakrát přes jezero a nahoru i dolu tím šíleným kamením. Pak jsem ještě pár kluků cestou do cíle předběhl, včetně Kuby Hrušky z naší céčkové štafety. No zůstal jsem v první skupině, což se čekalo, takže OK. Celkový výsledek mimo medaile je trochu za očekáváním, ale co se dá dělat že;-)

MČR družstva 2014_1

Výsledky družstva

 

O tom co bylo tento víkend a co jsem dělal v Píkejově minulý víkend zase jindy:-). Ale brzo;-)

Píkejovo_1

To jsem si nemohl nechat ujít, ikdyž jsem se tam po té obří silnici skoro nedostal...

A existuje i Klein Kubbelkow, na který tam byla z hlavní taky odbočka, ale neměl jsem ho v mé mapě, tak tam už jsem to raději neriskoval :-D